Akke en Fietje

imagesEr zijn van die woorden die je lang niet gebruikt en dan opeens weer bovenkomen. Ik had dat met ‘akkefietje’: een kleine, vervelende kwestie, iets wat nog opgelost moet worden. Een raar woord eigenlijk met die twee voornamen Akke en Fietje, dacht ik meteen.
Zou iemand dat zomaar bedacht hebben als een grap, of stamt het uit de duistere middeleeuwen en heeft het woord een Oud-Germaanse of Keltische oorsprong?

De etymologen weten het ook niet goed. Het woord akkefietje wordt voor het eerst genoteerd in 1836, redelijk laat dus. Een mogelijke verklaring is dat het woord is afgeleid van aquavit, brandewijn. Er is een zekere klankovereenkomst en te veel brandewijn kan leiden tot grote of kleine conflicten, akkefietjes.
Of het zo gegaan is? Dat blijft een van de raadselen van de Nederlandse taal.

Over Wllm Kalb

schrijver, lezer, docent - focus: taal, geschiedenis, fotografie, Duits(land), muziek en films uit de jaren '20 - '50
Dit bericht werd geplaatst in Feiten en meningen en getagged met , , , , , , , . Maak dit favoriet permalink.

Een reactie op Akke en Fietje

  1. Om ook in 2014 weer hoog in je reviews te eindigen het volgende: Ik schrijf regelmatig voor ene Grietje-Akke. Een akkefietje met haar is niet uit te sluiten.

    Like

Geef een reactie

Vul je gegevens in of klik op een icoon om in te loggen.

WordPress.com logo

Je reageert onder je WordPress.com account. Log uit /  Bijwerken )

Facebook foto

Je reageert onder je Facebook account. Log uit /  Bijwerken )

Verbinden met %s